Co zrobić aby chronić i wzmacniać mięśnie dna miednicy? Oto kilka prostych sposobów, pomogą zachować nasze mięśnie w dobrej kondycji.
Czy wszystkie ćwiczenia są bezpieczne dla każdej części naszego ciała? Wiadomo, że nie i wiadomo także, że jeśli już ćwiczymy to powinnyśmy ćwiczyć „z głową”.
Część popularnych ćwiczeń fitness niestety może przyczyniać się do osłabienia mięśni dna miednicy znanych także jako mięśnie Kegla. Osłabione mięśnie Kegla prowadzą do przykrych dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu czy wypadanie macicy.
Zanim zaczniemy uprawiać sport powinnyśmy zapoznać się, jakie ćwiczenia niosą za sobą duże ryzyko osłabienia mięśni dna miednicy i dowiedzieć się co możemy zrobić, aby ćwicząc zwracać na nie uwagę.
Ćwiczenia najbardziej obciążające mięsnie Kegla
Niestety wiele popularnych obecnie ćwiczeń może wpłynąć niekorzystnie na mięśnie dna miednicy. Wszelkiego rodzaju aktywności siłowe z ciężarami, crossfit czy nawet bieganie są w stanie osłabić lub uszkodzić mięśnie miednicy. Są to bowiem ćwiczenia, podczas których wytworzone w jamie brzusznej ciśnienie naciska na mięśnie i je osłabia. Aby nie rezygnować z tego co lubimy i co sprawia nam przyjemność wystarczy zadbać odpowiednio o mięśnie Kegla, aby były mocne i elastyczne.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy
Zanim zaczniemy pracować na mocny brzuch, ładne pośladki czy spektakularny biceps warto poświęcić chwilę i zdobyć minimalną wiedzę na co podczas ćwiczeń zwracać uwagę. Kluczem do ćwiczeń fitness bez narażania mięśni miednicy jest obniżenie ilość stresu, napięcia i nadmiernego nacisku na te na mięśnie.
1) Joga i Pilates – ta grupa ćwiczeń ze względu na ich charakter pozwala wzmocnić mięśnie miednicy i nauczyć się ćwiczyć tak, by mięśnie Kegla nie były nadmiernie obciążane.
2) Podczas wszelkich ćwiczeń nie wolno wstrzymywać oddechu. Wstrzymując oddech utrzymujemy wysoki poziom ciśnienia, a nawet zwiększamy ciśnienie krwi. Należy podczas wszelkich aktywności kontrolować oddech. Najważniejszy jest wydech przy każdym wysiłku jak podnoszenie, pchanie, ciągnięcie lub bieg.
3) Zaangażowanie mięśni dna miednicy. Podczas każdego wysiłku powinno się delikatnie zawierać i zaciskać mięśnie dna miednicy co parę sekund. To powoduje, że ćwiczymy bardziej świadomie.
4) Stabilizacja brzucha. Podczas ćwiczeń należy pamiętać o spinaniu mięśni brzucha. Stabilne tzw. centrum odciążą i zapobiega uciskowi na mięśnie Kegla, który to może wpływać na ich osłabienie.
5) Prawidłowa postawa i forma. Gwarantuje to poprawność wykonywanych ćwiczeń, efektywność z każdego powtórzenia, oraz minimalizuje ewentualne kontuzje, urazy czy wszelkie niepożądane konsekwencje.
6) Zmniejszenie głębokości przysiadów. Biodra zawsze powinny znajdować się powyżej niż kolana, dzięki czemu można zachować lepszą kontrolę nad dnem miednicy.
7) Trzymanie nóg blisko siebie. Ustawianie nóg zbyt szeroko uniemożliwia kontrolę nad mięśniami dna miednicy.
8) Właściwy dobór ćwiczeń, które pozwalają panować nad mięśniami dna miednicy. Zawsze lepiej wybrać ćwiczenia łagodniejsze i mniej skomplikowane, niż doprowadzić do osłabienia mięśni Kegla
9) Spokojna konsekwencja. Wykonywanie ćwiczeń zbyt intensywnie nie jest dobre dla ciała i miednicy. Można stopniowo zwiększać czas treningu i liczbę powtórzeń, ale dobrze jest zacząć od mniejszej liczby i koniecznie pamiętać o odpoczynku pomiędzy seriami.
Aby pomóc swoim mięśniom dna miednicy do codziennej rutyny można wprowadzić 15 minut intymnej siłowni wraz z kulkami waginalnymi. Kuleczki PlumBum specjalnie przeznaczone do wzmacniania mięśni Kegla to doskonałe rozwiązanie dla aktywnych kobiet. Dzięki regularnemu stosowaniu PlumBum wewnętrzne mięśnie są mocne i elastyczne, a co najważniejsze można bez problemu i stresu uprawiać wszelkie sporty mając gwarancję, że nasze mięśnie Kegla będą pod kontrolą. Mając świadomość swojego ciała i wsłuchując się w jego potrzeby zapewniamy sobie komfort i dobre samopoczucie na lata.