darmowa dostawa PlumBum

Ciało po porodzie – fakty, które pomija się milczeniem

1

Często w potocznych rozmowach przewija się temat plusów i minusów bycia w ciąży, jak promienna cera, błyszczące włosy czy opuchnięte nogi. Są to rzeczy, o których słyszał każdy. Znacznie mniej powszechne są dyskusje na temat fizycznych zmian zachodzących w ciele już po przyjściu dziecka na świat. Być może sama nie mówisz lub nie mówiłaś o przykrych dolegliwościach, które pojawiły się po porodzie. Tymczasem są one w pełni naturalne i warto o nich rozmawiać, ponieważ wiedza na temat tego, co dzieje się z naszym ciałem, jest kluczem do pełnego powrotu do zdrowia. Oto kilka przypadłości, które często pomija się milczeniem oraz wskazówki, w jaki sposób sobie z nimi radzić. coało w ciąży

Będziesz nadal wyglądać jak w ciąży

W trakcie ciąży brzuch staje się miękki, a jego mięśnie bardziej zwiotczałe. Nie zmienia się to natychmiast po porodzie, więc nawet po przyjściu dziecka na świat, wielkość brzucha można porównać do 5. miesiąca ciąży. Nie ma w tym niczego dziwnego! Twojemu ciału zajęło 9 miesięcy, aby zmienić się i dostosować do rosnącego dziecka, więc to zrozumiałe, że może minąć również co najmniej kilka miesięcy, zanim wszystko wróci do normy. Aby sobie w tym pomóc, możesz rozpocząć delikatne ćwiczenia jak spacery lub nieintensywne ćwiczenia brzucha. Pamiętaj tylko, aby nie nakładać na siebie zbyt dużej presji, nie przemęczać się i być dla siebie łagodną – zrobiłaś właśnie coś niesamowitego – wydałaś dziecko na świat! To ogromna rewolucja w Twoim życiu, więc daj sobie czas, by zarówno psychika, jak i ciało przyzwyczaiło się do tych zmian.


Jeszcze przez jakiś czas będziesz krwawić

Po porodzie w Twoim organizmie nadal pozostaje dużo tzw. odchodów poporodowych, które zawierają: śluz, resztki tkanek łożyska oraz krew. To jednak kolejna rzecz, o którą nie musisz się martwić, ponieważ Twoje ciało samo sobie z tym poradzi i oczyści się, podczas 3-8 tygodniowego krwawienia z macicy (tzw. lochii). Jest to podobne do przechodzenia długiego okresu. Przez pierwsze kilka dni lochia ma odcień jasnoczerwony, później różowy lub brązowy, a na końcu żółty. Dobrze zaopatrzyć się więc w dużą ilość wkładek. 

Minie trochę czasu, zanim wszystko się w pełni wygoi

Podczas naturalnego porodu mięśnie, ścięgna i skóra rozciągają się tak bardzo, że na pewno minie trochę czasu, zanim obrzęk i zasinienie znikną. Niektóre kobiety mogą nawet doświadczyć pęknięcia pochwy, a w skrajnych, uzasadnionych przypadkach lekarz może wykonać nacięcie krocza (obszaru między odbytem a sromem), aby ułatwić przyjście dziecka na świat. W ciągu pierwszych kilku dni po porodzie warto rozpocząć ćwiczenia Kegla – świadome skurcze mięśni dna miednicy. Zwiększają one krążenie krwi, co przyśpiesza gojenie i uelastycznia tkanki.

 

Możesz mieć problemy z utrzymaniem moczu

Bez względu na to, czy Twoje dziecko urodziło się siłami natury, czy za pomocą cesarskiego cięcia – jest to ogromny wysiłek dla tzw. mięśni Kegla, które wspierają układ rozrodczy i pomagają kontrolować pęcherz, więc mają zasadnicze znaczenie w zapobieganiu i zwalczaniu problemów z nietrzymaniem moczu. Jest to sprawa indywidualna, ale przez około pierwszych 6 tygodni zaleca się wykonywanie ćwiczeń tych mięśni. Natomiast po dojściu do pełnego zdrowia, można wspomóc ćwiczenia kulkami waginalnymi, które pomogą mięśniom dna miednicy wrócić szybciej do formy. Przed rozpoczęciem treningów porozmawiaj jednak ze swoim lekarzem (niektóre czynniki jak cesarskie cięcie lub komplikacje w trakcie porodu mogą wymagać trochę dłuższej przerwy).

 

Powyższa lista może Cię zaniepokoić, ale pamiętaj, że nie wszystkie kobiety doświadczają każdej z tych zmian, a większość z nich jest chwilowa. Twoje ciało jest „zaprojektowane” przez naturę, by poradzić sobie z wydaniem na świat dziecka, więc prędzej czy później się zregeneruje. Ważne jest, aby nie zapominać o własnych potrzebach i stanie zdrowia. Z niemowlęciem w domu może być to trudne, ale staraj się w tej nowej sytuacji znaleźć też trochę czasu dla siebie – w pełni na to zasługujesz :)

 

Komentarze do wpisu (1)

7 października 2016

A co z wypadaniem narządów po trudnych porodach? Może nie tak często ale tez sieć przytrafia ...

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl