darmowa dostawa PlumBum

Zadbaj o szczeście swojej waginy

0

Zapewnienie żeńskim narządom intymnym zdrowia i komfortu często jest trudne. Pochwa jest jedną z najbardziej wrażliwych części kobiecego ciała i na jej kondycję mają wpływ nawet takie czynniki, jak: ćwiczenia fizyczne, wahania hormonalne, seks czy ubrania. Mogą one zaburzyć jej naturalną, ochronną florę bakteryjną, powodując nieprzyjemne i uciążliwe infekcje. Poniżej przedstawiamy siedem wskazówek pozwalających ochronić ten delikatny narząd.

 

 

 

1. Bądź ostrożna podczas mycia

Pochwa posiada własną równowagę pH, która tworzy naturalną barierę chroniącą ten narząd przed patogennymi drobnoustrojami. Nie ma więc potrzeby, aby myć ją wewnątrz. Przemywania wymaga jedynie srom. By jednak nie zaburzyć mikroflory tworzonej przez „dobre” bakterie, do higieny intymnej używaj produktów do tego przeznaczonych, najlepiej zawierających kwas mlekowy.

 

2. Słuchaj swojego ciała

Zwracaj uwagę na wszelkie sygnały, które wysyła Twoje ciało. Zaburzenia w krwawieniu, upławy, nieprzyjemny zapach, swędzenie czy ból mogą wskazywać na infekcje takie, jak zapalenie pochwy lub nawet chorobę przenoszoną drogą płciową. Nigdy nie unikaj konsultacji z ginekologiem, kiedy czujesz, że coś jest nie w porządku.

 

3. Idź do swojego ginekologa

Każda dojrzała kobieta powinna regularnie, co rok, dwa, a minimum trzy lata wykonywać badanie cytologiczne, aby wykluczyć infekcje pochwy czy raka szyjki macicy. Nie należy to, co prawda do przyjemności, ale badanie w gruncie rzeczy jest dość szybkie i bezbolesne, a korzyści płynące z takiej profilaktyki mogą być nieocenione.

 

4. Ćwicz

Wbrew pozorom nie chodzi o aerobik, ale o trening mięśni dna miednicy. Prawdopodobnie słyszałaś o mięśniach Kegla, ale czy poświęcasz im wystarczająco dużo uwagi? Dobra kondycja tych mięśni jest kluczowa dla Twojego zdrowia intymnego, nie wspominając o poprawie jakości życia seksualnego czy lepszej kontroli nad pęcherzem. Znakomitą pomocą w ćwiczeniach są kulki waginalne, które sprawiają, że: ćwiczysz odpowiednią partię mięśni, wyrabiasz sobie nawyk ich codziennej aplikacji, a zarazem treningu (powinien być on systematyczny) oraz możesz ćwiczyć podczas wykonywania codziennych czynności.

 

5. Używaj prezerwatyw

Prezerwatywy nie tylko chronią Cię przed najczęstszymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale również pomagają zapobiegać różnego rodzaju infekcjom pochwy, zarówno bakteryjnym, jak i grzybiczym. Przy wyborze antykoncepcji postaraj się pomyśleć nie tylko o zapobieganiu ciąży, ale i innych korzyściach.

 

6. Daj swojemu ciału możliwość oddychania

Noszenie bardzo obcisłych ubrań lub sztucznych materiałów, jak poliester, może skutkować stworzeniem gorącego i wilgotnego środowiska, co z kolei powoduje otarcia i podrażnienie sromu oraz sprzyja namnażaniu bakterii i grzybów. Aby uniknąć podrażnień i infekcji, wybieraj w miarę możliwości luźną, przepuszczalną odzież wykonaną z naturalnych tkanin takich, jak bawełna.

 

7. Odwiedź łazienkę przed współżyciem

Wizyta w toalecie powinna stać się Twoim nawykiem, zarówno przed, jak i po stosunku. Dlaczego? Ponieważ sikanie pomaga zapobiegać zakażeniom dróg moczowych, które mogą być spowodowane przeniesieniem bakterii z pochwy do cewki moczowej, co bardzo często ma miejsce w czasie seksu. Zwróć także uwagę na mycie rąk przed i po stosunku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.

 

Warto powtórnie zaznaczyć, że powinnaś skontaktować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do Twojego zdrowia intymnego. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny – aktywność fizyczna, ubranie czy pozycja seksualna, która doskonale sprawdzi się w przypadku jednej kobiety, może okazać się problematyczna lub wręcz szkodliwa dla innej. Miej też na uwadze, że wydzielina z pochwy, która nie brudzi bielizny oraz nie ma nieprzyjemnego zapachu jest w pełni normalna i nie powinna budzić Twojego niepokoju. Całkowite wyjałowienie pochwy także nie jest wskazane, ponieważ chorobotwórczym drobnoustrojom będzie łatwiej ją zaatakować. Wszystkie opisane powyżej starania mają na celu utrzymanie jej naturalnej równowagi pH i flory bakteryjnej, aby mogła obronić się sama.

 

 

Zapisz

Zapisz

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl