W natłoku codziennych obowiązków często wpadamy w pułapkę stresu – mamy tak wiele rzeczy do zrobienia, że ze zdenerwowaniem pędzimy od jednej do drugiej nie mając czasu na relaks, który pomógłby opanować nerwy i działać spokojniej.
Tymczasem, gdy jesteś zestresowana organizm uwalnia hormony: adrenalinę i kortyzol (hormon „walcz lub uciekaj”), co jest świetne, jeśli rzeczywiście musiałabyś walczyć o życie, ale kiedy wydzielane są one chronicznie, podczas wykonywania codziennych czynności – przynoszą więcej strat niż korzyści. Stres ma wpływ na każdy układ w naszym organizmie, a jego długoterminowe działanie może skutkować m. in. nerwicą, depresją czy chorobami serca.
Znalezienie czasu w ciągu dnia na kilka prostych technik relaksacyjnych może zmniejszyć ryzyko chorób i poprawić Twój nastrój. Wypróbuj kilka prostych sposobów, by zredukować stres, gdy następnym razem będziesz odczuwać napięcie:
Ćwicz
Dodawanie kolejnej aktywności do Twojego planu dnia może być ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę, zwłaszcza, jeśli masz dużo do zrobienia i jesteś zestresowana, ale badania pokazują, że wystarczy 30 minut aerobiku, żeby zmniejszyć stres i odgonić negatywne myśli. Endorfiny – hormony działające, jak naturalne środki przeciwbólowe - uwalniane podczas ćwiczeń, sprawiają, że ciało czuje się lepiej, zmniejszają zmęczenie, poprawiają koncentrację oraz funkcje poznawcze. Innymi słowy, ćwiczenia pomagają oczyścić głowę i zrelaksować się, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zasnąć i zatrzymać spiralę stresu.
Wyjdź z domu
Przebywanie na łonie natury ma ogromny wpływ na nastrój i poziom stresu. Udowodniono, że naturalne oświetlenie zwiększa poziom serotoniny – neuroprzekaźnika, który czyni Cię szczęśliwym –we krwi. Już samo obserwowanie przyrody lub roślin na biurku poprawia humor. Jeśli tylko masz więc taką możliwość postaraj się spożywać, choć jeden posiłek dziennie na świeżym powietrzu lub zrobić sobie przerwę od czasu do czasu, by wyjrzeć przez okno i nacieszyć oczy zielenią.
Zrelaksuj się
Może to wydawać się sprzeczne z intuicją, ale odprężyć pomoże Ci… napinanie mięśni (na kilka sekund). Jest to tzw. relaksacja progresywna w czasie, której napinasz, po czym relaksujesz po kolei każdą grupę mięśni w ciele. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy spięci, a ten rodzaj relaksacji pomaga rozpoznać, gdzie rodzi się napięcie i świadomie rozluźnić te obszary tworząc poczucie spokoju. Redukcja napięcia w mięśniach może znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu stresu.
“Wypłucz” napięcie
Jedną z najbardziej odprężających rzeczy, którą możesz zrobić na dobre zakończenie dnia jest gorąca kąpiel kojąca obolałe mięśnie. Pomoże ona również poprawić krążenie krwi i uspokoić system nerwowy. Zapal świece, włącz przyjemną muzykę, dodaj pachnących soli kąpielowych, które nawilżą skórę, a na pewno poczujesz się lepiej.
Oddychaj
Oddychanie jest procesem, który odbywa się automatycznie, co jest naszym szczęściem, ale i przekleństwem, ponieważ przez to nie zwracamy uwagę na sposób, w jaki oddychamy. Postaraj się więc zawsze znaleźć chwilę na głęboki oddech przez nos, aż do brzucha. Dobrze jest oprzeć dłonie na brzuchu, aby poczuć przepływające powietrze i pomóc pogłębić oddech. Głębokie, pełne oddechy dają uczucie spokoju, ponieważ do komórek dostarczane są większe ilości tlenu, co pomaga ciału się zrelaksować.
Biorąc pod uwagę, jak wiele negatywnych skutków przynosi stres poświęcenie chwilki czasu, aby odpocząć i uspokoić się powinno stanowić dla Ciebie jeden z priorytetów. Kiedy więc czujesz narastający niepokój daj sobie trochę czasu na przerwę i odprężenie - zajmuje to mniej czasu niż może się wydawać, a zasługujesz na ulgę mającą tak duże znaczenie dla Twojego zdrowia i szczęścia.