darmowa dostawa PlumBum

Obalamy mity na temat menstruacji

0

Na temat menstruacji krąży wiele mitów, które na tyle utrwaliły się w ludzkiej świadomości, że przez wiele osób uznawane są za fakty. Każdy słyszał o tym, że w trakcie okresu nie można zajść w ciążę, powinno się zostać w domu i odpoczywać, a współżycie w tym czasie jest niewskazane. Niestety, te fałszywe informacje były przekazywane na przestrzeni wielu lat, wywołując niepotrzebny niepokój i zmartwienia. Sumarycznie, kobieta spędza około 6 lat swojego życia, miesiączkując! Warto więc mieć rzetelną wiedzę na temat tego czasu, aby spędzać go przyjemnie i efektywnie. W tym artykule rozprawimy się z mitami raz na zawsze.

 

MIT 1: Nie możesz zajść w ciążę podczas okresu

Powyższe przekonanie jest bardzo częste, ale całkowicie błędne. Zajście w ciążę w czasie menstruacji jest, co prawda mało prawdopodobne, ale NIE JEST całkowicie niemożliwe! Wszystko, dlatego, że sperma może przetrwać wewnątrz kobiecej pochwy do 5 dni. Jeśli więc kobieta odbyła stosunek bez zabezpieczenia podczas ostatnich dni krwawienia, a owulacja rozpoczęła się 3 dni później, może dojść do zapłodnienia.

MIT 2: Nie powinnaś ćwiczyć w trakcie miesiączki, najlepiej odpoczywać


Okres nie powinien rządzić Twoim życiem. Możesz robić, co tylko chcesz, włączając w to ćwiczenia. Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, które na nasze ciało działają, jak leki przeciwbólowe, więc nieintensywne ćwiczenia zredukują bolesne skurcze. Regularny aerobik jest wręcz zalecany, aby złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 

MIT 3: Cykl kobiecy zawsze trwa 28 dni

Każdy organizm jest inny, więc także długość i przebieg cyklu miesiączkowego są indywidualne u każdej kobiety. Cykl trwający od 21-35 dni wciąż mieści się w normie, zaś miesiączka może trwać od 2-7 dni. Dłuższe cykle są bardziej powszechne u kobiet poniżej 25. roku życia, ale skracają się i regulują w miarę dorastania. Kobiece cykle menstruacyjne mogą być regularne i nieregularne, miesiączki bolesne lub nie, krótkie lub długie, ze skurczami lub bez, a wszystko to nadal będzie „normalne”. Powody do zaniepokojenia pojawiają się, dopiero wtedy, kiedy zaobserwujesz odstępstwa od comiesięcznego rytmu, do którego jesteś przyzwyczajona. W takim przypadku skontaktuj się ze swoim lekarzem.

MIT 4: Nie należy współżyć podczas okresu

Przeświadczenie, że w czasie menstruacji powinno się całkowicie wstrzymać od współżycia, jest kolejnym mitem. Tak naprawdę to kwestia wyboru, dlatego warto mieć świadomość plusów i minusów, z którymi wiążę się seks w trakcie miesiączki. Jednym z argumentów przemawiających za tym, aby z niego nie rezygnować jest to, że w czasie zbliżenia wydziela się oksytocyna. Dobroczynne działanie tego hormonu polega nie tylko na poprawie nastroju i odprężeniu, ale także na rozluźnieniu mięśni i zmniejszeniu napięcia, dzięki czemu ból miesiączkowy może zostać złagodzony. Jest też możliwe, że w wyniku dodatkowej stymulacji krwawienie wcześniej się zakończy, ponieważ za sprawą skurczy w czasie orgazmu krew szybciej wydostanie się na zewnątrz. Kolejnym plusem jest fakt, że ciało staje się wtedy bardziej wrażliwe na dotyk, co może wiązać się z dodatkową przyjemnością. Jeśli zaś chodzi o minusy, to jednym z nich są względy higieniczne. O higienę można jednak zadbać, rozkładając ciemny ręcznik lub decydując się na seks pod prysznicem. Istnieją też ograniczenia, związane z wyborem pozycji – kobieta nie powinna z oczywistych względów być wówczas na górze. Są to pewne niedogodności, jednak łatwe do ominięcia. Tak naprawdę największym ryzykiem związanym ze współżyciem w tym czasie jest fakt, że w trakcie okresu zarówno pochwa, jak i szyjka macicy są bardziej podatne na zapalenia i bakterie, a w ciągu pierwszych dni spada ogólna odporność organizmu, co zwiększa ryzyko infekcji. 

Jak więc widać, nie taka menstruacja straszna. Tylko, dlatego, że przechodzisz okres nie oznacza, że nie możesz normalnie funkcjonować (jeśli oczywiście czujesz się na siłach). Możesz żyć zwyczajnie, włączając w to codzienne ćwiczenia i współżycie. Decyzja należy do Ciebie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl