darmowa dostawa PlumBum

Dno miednicy – coraz o nim głośniej.

3

LOKALIZACJA I BUDOWA DNA MIEDNICY.

 

Dno miednicy – coraz o nim głośniej.

 

Otwieramy cykl felietonów, które mają na celu przekazanie wiedzy o tej ważnej strukturze naszego organizmu. W moim odczuciu lansowanie tematu jako TABU jest bezsensowne, wręcz szkodliwe. Z doświadczenia zawodowego wiem, że to mocno zaniedbana sprawa. Warto to zmienić, choćby dlatego, że jakość naszego życia ściśle koreluje ze stanem zdrowia i kondycją fizyczną. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, ale czy wiemy jak to robić?

W tym felietonie przybliżę anatomię dna miednicy, a w kolejnych rozwinę temat w różnych aspektach i zapraszając do ich czytania liczę na sugestie Państwa o tym, czego chcielibyście się dowiedzieć.

 

Gdzie znajduję się dno Miednicy?

 

Lokalizacja dna miednicydno miednicy zamyka od dołu tułów, a właściwie jamę brzuszną. Jest przyczepione do wewnętrznych powierzchni kości miednicy pomiędzy:

kością łonową od przodu do kości ogonowej z tyłu, oraz bocznie pomiędzy guzami kulszowymi.mięśnie dna miednicy widok od przodu

Jaka jest budowa dna miednicy?

 

Budowa – dno miednicy składa się z mięśni i powięzi (często nieprawidłowo nazywanych mięśniami Kegela ). Przebiegają od przodu do tyłu i od prawej do lewej strony. Są ułożone w trzech warstwach:

  1. Zewnętrznej, która przebiega tuż pod powierzchnią skóry – utworzonej przez mięsień zwieracz odbytu.
  2. Środkowej położonej głębiej w ciele od przodu, pomiędzy guzami kulszowymi, a kością łonową.
  3. Wewnętrznej, najgłębszej i jednocześnie najsilniejszej warstwy, którą tworzy dźwigacz odbytu. Składa się z kilku części i zajmuje taką powierzchnię, jak dwie złożone dłonie.mięśnie dna miednicy

Pomiędzy nimi znajduje się tkanka łączna. Wszystkie te warstwy tworzą skomplikowany aparat, który jest oparciem dla narządów wewnętrznych znajdujących się w dnie miednicy. Wśród nich wymienię najważniejsze z trzech układów:

–                   układ moczowy – pęcherz i cewka moczowa,

–                   narząd płciowy – macica i pochwa,

–                   układ pokarmowy – dolny odcinek jelita grubego ( odbyt ).

Tak więc dobra kondycja mięśni dna miednicy ma zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tych narządów, ale nie tylko.mięśnie dna miedny 1

Wydolne dno miednicy to takie, które jest mocne, dobrze ukrwione i zdolne utrzymać optymalne napięcie mięśniowe   ( tonus podstawowy ) i w określonych sytuacja zareaguje automatycznie. Podczas wysiłku, skakania, kichania, kaszlu gwałtownie rośnie ciśnienie śródbrzuszne i wtedy mięśnie dna miednicy napinają się, by zrównoważyć wzrost ciśnienia.

Natomiast w procesie wydalania moczu, czy kału dno miednicy rozluźnia się zmniejszając swoje napięcie. Umiejętność relaksacji mięśni dna miednicy jest podstawową kwestią w trakcie przygotowań do porodu, jak i samego porodu.

Aktywność dna miednicy podczas stosunku znacząco podnosi komfort współżycia obojga partnerów.

To tyle tytułem wstępu. Mam nadzieję że przybliżyłam Państwu temat mięśni dna miednicy.

Zapraszam do czytania kolejnych felietonów.

mgr Elżbieta Kaden

Poradnia Wczesnej Rehabilitacji Poporodowej i Uroginekologicznej CM „Żelazna ''

 

Źródło ilustracji: Atlas chirurgii ginekologicznej i anatomii miednicy, M.S. Baggish, M.M. Karram, Medipage 2009

 

Komentarze do wpisu (3)

3 lipca 2015

Dziękuję za taki artykuł. Jest bardzo pomocny. Mam nadzieję, że będziecie nadal pisać o mięśniach Kegla bo tematyka jest bardzo ważna. Pani Elżbieto Pani wiedza zawsze mnie fascynowała. Cieszę się, że wreszcie może wypłynąć do szerszego grona.

7 sierpnia 2015

Urodziłam w szpitalu n a Żelaznej i wszystkim polecam. Lekarz skierował mnie do tej poradni w 2 mieś. po porodze. To był strzał w 10-tkę. Pozwoliło mi to szybko wrócić do formy po porodzie. Dobrze, że odnalazłam Panią Kaden tutaj, bo to właściwa jak najbardziej osoba. Tylko gdzie te kolejne felietony?, czekam, może po wakacjach ukaże się coś nowego...

12 sierpnia 2015

Super napisane, wszystko jasno i prosto wyłożone. Zdjęcia dobrane idealnie. I bez tego medycznego bełkotu. Czekam na kolejne i będę wam kibicować Lidka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl